DOLAR 30,9995 -0.06%
EURO 33,6243 0.12%
ALTIN 2.017,29-0,02
BITCOIN %
Ankara

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

97 okunma

Turkcell, öğrencilere siber güvenlik alanında deneyim imkanı sunuyor

ABONE OL
4 Ocak 2023 11:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Turkcell, Üniversiteler Zafiyet Avcılığı Programı (Unibounty) yarışmasıyla lisans ve yüksek lisans öğrencilerine deneyim kazanma fırsatı sunuyor.

Turkcell’den yapılan açıklamaya göre, şirket, eğitime verdiği desteklerle gençlere fırsatlar sunan projeleri uygulamaya almaya devam ediyor. Bunlardan biri olan Üniversiteler Zafiyet Avcılığı Programıyla, katılımcılara siber güvenlik uzmanları tarafından eğitimler veriliyor ve Türkiye’de bir ilk olarak “zafiyet avcılığı (bug bounty)” yarışmaları düzenleniyor.

Bu kapsamda, Siber Güvenlik Direktörlüğü ve Turkcell Akademi iş birliğiyle katılımcılara sunulan eğitim-gelişim yolculuğu, alanında uzman profesyoneller tarafından veriliyor. Unibounty’de katılımcıları, uygulamalı zafiyet avcılığı eğitimleri ve kişisel gelişim eğitimleri bekliyor.

Lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen proje için daha önce 11 üniversiteyle gerçekleştiren iş birliğinde 1.000’e yakın başvuru alan Turkcell, bu sene programı Türkiye’deki tüm üniversitelere açarak kapsamını genişletiyor. Başvuruları 7 Kasım’da başlayan Unibounty programıona, 10 Aralık’taki Uygulamalı Zafiyet Avcılığı eğitimlerine kadar 5 binden fazla katılımcı başvuru yaptı. Programa başvurular ise devam ediyor.

“Turkcell’in zafiyet avcılığı programlarında öncü rol oynamasını hedefliyoruz”

Açıklamada konuya ilişkin görüşleri yer alan Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, üniversite öğrencilerine uygulamalı deneyimler kazandırarak bilgilerini pekiştirmeyi ve onları iş hayatına hazırlamayı çok önemsediklerini bildirdi.

Bu programla tüm lisans ve yüksek lisans öğrencilerini siber güvenlik alanında desteklemeyi amaçladıklarını kaydeden Sezgin, şu açıklamalarda bulundu:

“Aynı zamanda zafiyet avcılığı programlarında Turkcell’in ülkemizde öncü bir rol oynamasını hedefliyoruz. Programla, Turkcell uygulamalarının birçok zafiyet avcısı tarafından test edilmesini sağlayacağız. Odak alanlarımız ise Turkcell ekosistemi içerisinde yer alan tüm dijital servisler olacak. Dünyanın ilk dijital operatörü olma vizyonumuz doğrultusunda, Türkiye’de siber güvenlik farkındalığının ve bilincinin yaygınlaşması, siber güvenlik alanında yetişmiş iş gücünün artırılması için katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

Turkcell bünyesindeki siber güvenlik uzmanları tarafından verilen zengin içeriğe sahip eğitimlere katılan tüm katılımcılar, Turkcell Akademi Katılım Sertifikası’na sahip olabilecek. Siber güvenliğe ve zafiyet avcılığını öğrenmeye meraklı tüm genç yetenekleri Unibounty Programı’na bekliyoruz.”

Zafiyet bulanlar ödüllendirilecek

Açıklamada verilen bilgilere göre, Unibounty’nin başında gerçekleştirilecek online eğitimler arasında “Siber Güvenliğe Giriş”, “Zafiyet Avcılığına Hazırlık”, “Web Temelleri”, “OWASP Top 10” ve “Zafiyet Avcılığı Programlarında Sıkça Karşılaşılan Zafiyetler (Uygulamalı)” yer alıyor.

Programa katılacak öğrencileri bu eğitimlerin yanı sıra “Kişisel Gelişim Eğitimleri” başlığı altında CV hazırlama, mülakat teknikleri ve etkili sunum teknikleri eğitimleri de bekliyor. Tüm bunlara ek olarak programda mentorluk, sürpriz yarışmalar ve ödüller de bulunuyor. Bu eğitimler, üniversite öğrencilerine Turkcell tarafından ücretsiz sunuluyor. Bu sayede öğrencilere deneyim kazanma fırsatı verilirken, Türkiye’deki siber güvenlik uzmanlarının gelişimine de katkı sağlanıyor.

Katılımcıların başlangıçtan ileri seviyeye getirilmesinin hedeflendiği program süresince, siber güvenlik ve zafiyet avcılığına dair tüm detaylar uygulamalı olarak katılımcılara aktarılacak. Ayrıca Turkcell dijital uygulamalarında zafiyet bulan öğrencilere ödüllendirme yapılacak.

Bu yıl 2022-2023 dönemi lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek olan Unibounty ile öğrencilere zafiyet avcılığını öğrenme, zafiyet avcılığı programını deneyimleme imkanı sağlanacak. Programa kaydolan öğrencilere, başvurulardan sonra bir gelişim programı sunulacak. Unibounty’nin uzun dönemli bir program olması ve başvuru rakamlarına göre eğitimin tekrarlanması hedefleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş